Simcity 2013 faciası

Simcity 2013, 2013 yılında piyasaya sürülen bir şehir kurma oyunu. Simcity 2013 faciası ise bu dönemlerde yaşanan bir olay.

Simcity 2013 ile ilgili öncelikle şunu söylemeliyiz ki aslında oyun güzel ve kaliteli bir proje. Burada kullanıcıların isyan etmesine sebep olan şey korsan oyuna alınan önlem oldu. Yani korsan oyun için geliştirilen önlemler, para veren oyuncuları çıldırmıştı. Bu kararı Maxis mi verdi EA mı verdi bilinmez fakat yaşanan olaylar piyasaya sürülen Cities: Skylines oyununun daha başarılı olmasını sağladı.

Cities: Skylines, Maxis tarafından geliştirilen ve EA tarafından yayınlanan bir oyun. SimCity serisinin en son sürümü olan bu oyun, 8 Mart 2013 tarihinde piyasaya sürüldü. Tek ve çok oyunculu oyun desteğini bünyesinde barındıran SimCity, Windows ve Mac OS X platformlarında yer alıyor. Yaşanan olaylar sebebiyle oyunun yeni sürümünün gelmeyeceği düşünülüyor.

Simcity 2013 faciası

Simcity 2013 Faciası Nasıl Yaşandı?

Simcity oyunu geliştirilirken EA, aldığı karar ile beraber oyunun korsana karşı önlemlerle dolu olması gerektiğini düşünür ve bununla ilgili adımlar atmaya başlar. Bunun için internet üzerinden lisans kontrolü sistemi geliştirilir. Yani SimCity’nin yeni oyununu oynamak isteyenler internet bağlantısıyla oynamak zorunda olacaktır. Oyun çıktığında ve bu şekilde bir karar alındığında başlangıçta oyuncuların tepkisini ciddi anlamda çekmedi.

Simcity 2013 faciası tam da bu noktada patlak verdi. Oyuncular, oyunu oynamaya başlarken EA sunucularında yaşanan yoğunluk yani lisans kontrolü, sunucuların yavaşlamasına ve çökmesine neden oluyordu. Bu da oyuncuların SimCity oyununu oynayamamasına vesile oluyordu. Yaşanan bu olayların ardından oyuncular tepki göstermeye başladı.

Oyuncular, internet bağlantısı gereksiniminden çok EA’nın kaliteli sunucularda hizmet vermemesini eleştiriyordu. EA, lisans kontrolünün yanı sıra yapay zeka için sunucular ile iletişime geçilmesi gerektiğini söylese de oyuncular buna inanmamıştı. Bir süre bu şekilde ilerleyen oyun çıktığı zamandan yaklaşık 1 yıl sonra yeni güncelleme ile artık internet üzerinden lisans kontrolüne gerek kalmadan oynanabilmeye başlandı. Tabii artık oyuncuların hevesi kalmadığı için bu olay tarihe Simcity 2013 faciası olarak geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

En Çok Satan Oyunlar (Steam)

Steam, günümüzün en büyük oyun satış platformu. Bu doğrultuda sizlere en çok satan oyunlar…