Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 oyununun arka planında neler olduğunu biliyor musunuz? Gelin sizlere oyunun zorlu geçen geliştirme sürecini anlatalım.

RAGE motoru ile geliştirilen RDR 2 oyunu, 26 Ekim 2018 tarihinde piyasaya sürüldü. İlk olarak PlayStation 4 ve Xbox One için çıkarılan oyun 2019 yılında Windows ve Stadia platformunda yer aldı. Açık dünyada aksiyon ve macera yapma oyunu olan RDR 2, hem tek hem çok oyunculu oynanan bir yapıya sahip. Oyun her ne kadar güzel olsa da bu kadar kaliteli oyuna ulaşmak için firma çalışanları, büyük bir çaba göstermiş durumda. İşte RDR 2’nin arka planında yaşananlar.

Red Dead Redemption 2 Geliştirme Süreci

Rockstar Games, başarılı oyunları ile bilinen bir şirket. Firma, her yaptığı oyunda her ne kadar en iyi performansı göstermiş olsa da aslında bunun arka planı içler acısı durumda. Olay 2010’lu yıllara kadar gidiyor. Bilindiği üzere Rockstar Games, Rockstar North gibi birden fazla ofise sahip. Her ofis farklı alanlarda çalışıyor. GTA V’in geliştirme sürecinin gecikmeye başlaması ile beraber ana şirket, tüm ofislerin GTA V’e odaklanması kararını alır.

Red Dead Redemption 2

GTA V çıktıktan sonra ise sırada Red Dead Redemption 2 yer alır. Hemen çalışanlar, bu oyun için de yoğun bir geliştirme sürecine girer. Yönetim, personellerin üzerinde psikolojik baskı uygulayarak onların ek mesaiye kalmasını dahi sağlar. Bu durum, çalışanların yıpranmasına neden olur. Örneğin RDR 2’de beğenilmeyen ve emek harcanan bir sahne tekrardan düzenlenir.

Bir diğer olay çalışanların ek mesai için ücret almaması. Firma, oyunlardan elde edilen gelire göre çalışanlara bonus veriyor. Yani ek mesai ücreti yerine personeller, bu şekilde iyi bir kazanç sağlıyor. Aslına bakarsak Rockstar Games, çalışanların ek mesaiye kalmasını söylemiyordu fakat psikolojik baskı sebebiyle çalışanlar, işten daha geç ayrılıyordu

Red Dead Redemption 2, ağır şartlar altında geliştirildikten sonra ortaya harika bir oyun çıkmış oldu fakat bu olaylar, gün yüzüne çıktıktan sonra sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük tepki topladı. Firma ise gelen tepkilerden sonra daha esnek bir çalışma düzenine geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

En Çok Satan Oyunlar (Steam)

Steam, günümüzün en büyük oyun satış platformu. Bu doğrultuda sizlere en çok satan oyunlar…