Oyunity

RAW Oyunu ve Hikayesi

RAW oyunu

RAW, pek çok oyuncunun heveslendiği ve sonrasında ortadan kaybolan bir oyun. Bu blog yazımızda RAW oyunu hikayesinden bahsetmek istiyoruz.

Bazı oyunlar vardır ki insanların ilgisini çekmekle kalmayıp adeta kendini hayran bırakır. Bu oyunlar arasında GTA V, Minecraft ve Red Dead Redemption 2 gibi birçok oyun yer almaktadır. Bazen bir oyun duyurusu çıkar ve oyuncular o duyuruya kilitlenir. Bu duyurulardan bazılarının ise çok abartıldığı sonradan ortaya çıkar. Cyberpunk 2077 vakası örnek olarak gösterilebilir. RAW da buna benzer bir olay ile karşı karşıya kaldı. Aradaki fark RAW’ın çıkmaması.

RAW Oyunu

Oyuncuların sevdiği oyun türleri arasında simülasyon ve rol yapma yer alıyor. Kullanıcılar, özgür dünyada istediğini yapmanın yanı sıra arkadaşlarıyla beraber rol yapmak da isteyebiliyor. Rol yapmakla birlikte pek çok rol yapma öğesi de insanların önemsediği bir şey. RAW, tam da bu noktadaki eksikliği görerek ortaya çıkan bir oyun. GTA V RP sunucularından bile daha iyi özellikler açıklayan bu oyun, duyurulduğu dönemde ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştı.

RAW oyunu ilk olarak duyurulduğunda geniş bir açık dünyada olmasıyla beraber oyunun özellikleri oldukça dikkat çekti. Oyun, simülasyon ve rol yapma üzerine kurulu bir oyundu. Oyuncuların yapabileceği şeyler o kadar çok ki hepsini anlatsak içeriğe sığmaz. Örneğin bir oyuncu, kendi karakteriyle herkesten uzakta sakin bir yaşam sürebilir. Farklı bir karakter arkadaşlarıyla birlikte şehir kurarak o şehri yönetebilir ve her karakterin kendi mesleği olur.

Oyunun Yükselişi ve Düşüşü

Belediye başkanı, polis, market sahibi, araba galericisi ve doktor gibi birçok mesleğin yer aldığı bu oyun, gerçekçi mekanikleri ile birlikte öne çıkarken aynı zamanda aynı sunucuda birden fazla şehrin olduğu bir olanağı da mümkün kılıyor. Bu durum, aynı gerçek dünyadaki gibi şehirlerin birbirleri ile iletişim kurması ve ticaret yapması gibi olayları doğuruyor.

Oyunda daha anlatmadığımız pek çok şey var. Özetle gerçek hayat rol yapma tarzı ve gerçekçi mekaniklere sahip detaylı bir oyun. RAW oyunu, bağış kampanyası ile birlikte bu özellikleri oyun içi video ile tanıttıktan sonra bir anda ortadan kayboldu ve kampanya da site tarafından iptal edildi. Tam olarak ne olduğu ile ilgili ise detaylı bir bilgi yer almıyor. Bu olayların ardından oyun, tarihin tozlu raflarında yerini aldı.

Exit mobile version