PlayStation oyun konsolu

Oyun severlerin bilmesi gerektiği şeyler arasında PlayStation oyun konsolu yer alıyor. Bu konsolun tarihinden söz etmek istiyoruz.

PlayStation serisi, son olarak PlayStation 5 modeliyle oyunculara duyurulmuş bir cihaz olsa da tanıtıldığı ve piyasaya sürüldüğü dönemde ortaya çıkan çip krizi ve tedarik sorunları, firmanın yeterince konsol satamamasına neden oldu. PS5, güncel verilere göre 19.3 milyon satış elde etmiş durumda. En çok satın alınan konsol ise 155 milyon adet satılan PS2 olarak yer alıyor.

PlayStation Oyun Konsolu ve Hikayesi

Sizleri 90’lı yıllara götürelim. O dönemde video oyun sektörü karışık bir ortama sahipti. Yani pek çok oyun konsolu vardı. Nintendo ve SEGA gibi popüler şirketler, geliştirdikleri oyun konsolları ile müşterilerin ilgisini çekmeye gayret gösteriyordu. 90’lı yılların başına geldiğimizde Sony ile Nintendo, bir anlaşma yapma kararı alır. Buna göre iki firma, oyun konsolu geliştirme üzerinde görüşme yapar. Görüşme tatlıya bağlanır ve konsol geliştirme çalışmaları başlar. O dönemde konsolun ismi “Play Station” olarak yer alır.

PlayStation oyun konsolu

Firmalar, yeni oyun konsolunu geliştirirken konsolun 1991 yılında tanıtılması kararına varır. Bir süre sonra Nintendo, oyun konsolu için imzalanan sözleşmedeki Sony’nin konsolda tam kontrol sağlayacağı maddesini görür ve sözleşmeyi iptal eder. Sony, elinde bitmemiş bir proje ile kalır. Nintendo, büyük bir işin kıyısından döner.

PlayStation oyun konsolu projesi elinde kalan Sony, bu projeyi çöpe atmak yerine geliştirmeye devam etme kararı alır. 1994 yılına kadar geliştirilen oyun konsolu, 3 Aralık 1994 tarihinde piyasaya sunulur. Ülkemize ise 1996 yılının Kasım ayında gelir. Konsolun çıkmasıyla beraber yer yerinden oynar. Çünkü oyun konsolu, 3 boyutlu oyun desteği ve dönemine göre yüksek kaliteli grafikleriyle büyük bir ilgi çekmiştir.

Bu dönemden sonra artık Sony, PlayStation ile oyun konsolu pazarında başarısını korumayı sürdürür. PlayStation 1, 102.49 milyon satış yaparken konsolun en çok satan oyunu Gran Turismo olarak açıklanıyor. Konsolun özelliklerine baktığımızda şunlar bulunmaktadır:

  • 33.86 MHz işlemci
  • 2 MB RAM
  • 1 MB VRAM
  • 16 bit ses desteği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

En Çok Satan Oyunlar (Steam)

Steam, günümüzün en büyük oyun satış platformu. Bu doğrultuda sizlere en çok satan oyunlar…