Nintendo şirketi

Nintendo şirketi hikayesi ile bilinmesi gereken önemli bir firma. Bu firmanın önemli olayları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Günümüz döneminde pek çok teknoloji ve oyun şirketi bulunuyor. Nintendo da bu şirketlerden birisi olarak yer almaktadır. Sunduğu pek çok ürün ve hizmet ile kullanıcıların gözdesi haline gelen firma, son dönemlerde daha az aktif olarak piyasada yer alıyor.

Nintendo Şirketi Hakkında Bilgi

Nintendo, genel merkezi Japonya’nın Kyoto şehrinde bulunan bir firma. Özellikle eğlence sektörüne ağırlık veren bu şirketin ürünleri arasında Nintendo Switch ve Nintendo Entertainment System gibi konsollar yer alıyor. 2021 yılı verilerini incelediğimizde firmanın net geliri 1.759 trilyon Japon yeni olurken net gelir 480.376 yen olarak açıklandı.

Nintendo şirketi

Nintendo’nun Tarihi

Nintendo, 23 Eylül 1889 tarihinde kurulan bir şirket. Kurulduğu yıllarda oyun kartları işine girerek çeşitli kartlar geliştiren firma, bu şekilde büyümeye başladı. Uzun bir süre oyun kartları işine devam eden Nintendo, 1950’li yıllardan sonra artık farklı sektörlere adım atmak istedi. Nintendo Playing Card Co. Ltd. ismiyle kurulan firma, 1963 yılına gelindiğinde adını Nintendo Co. Ltd olarak güncelledi. Bu isim ile birlikte şirket, yeniliklerin işaretini vermişti.

1960’lı yıllarda taksi ve yemek gibi pek çok hizmet sunmaya çalışan firma, bu alanlarda yeterince başarılı olamayınca oyuncaklar üretme kararı aldı. İlk olarak oyuncak kol üreten Nintendo, kolun popüler olmasıyla birlikte daha çok oyuncak üretti fakat bir süre sonra düşüş yaşamaya başladı.

Nintendo şirketi, oyuncak sektöründe yeterince başarı gösteremeyince 1970’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan video oyun sektörüne girme kararı aldı. 1977 yılında Color TV-Game adında kendi oyun konsolunu üreten kuruluş, 1985 yılına kadar pek çok oyun konsolu üretmeyi sürdürdü. Firmanın Game & Watch isimli el konsolu da büyük bir başarıya ulaşmıştı.

Asıl patlama 1985 yılında piyasaya sürülen Nintendo Entertainment System ile oldu. Super Mario Bros. oyunu ile birlikte tanıtılan konsol, 62 milyona yakın satış miktarı ile o dönemin en popüler konsolu haline geldi. 90’lı yıllarda Nintendo 64 ve Game Boy Color gibi çeşitli konsollar tanıtan firma, artık 80’li yıllardaki gibi başarı elde edemiyordu. Çünkü PlayStation piyasaya sürülmüştü. 2000’li yıllardan sonra ise şirket, kendi yolunda ilerlemeyi sürdürerek Nintendo 3DS ve Nintendo Switch gibi konsollara ağırlık verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

En Çok Satan Oyunlar (Steam)

Steam, günümüzün en büyük oyun satış platformu. Bu doğrultuda sizlere en çok satan oyunlar…