Minecraft performans arttırma

Minecraft performans arttırma yöntemleri birçok oyuncunun araştırmasını yapmış olduğu bir başlık. Bu içerikte performans yükseltmeyi açıklamak istiyoruz.

Bazı oyuncular, Minecraft oynarken çeşitli optimizasyon sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Basit bir sunucu dahi ciddi anlamda gecikme yapıyor ise bunun sebebi oyun dünyasında az çok belli oluyor. İster tek ister çok oyunculu olsun kullanıcılar, pek çok yolu deneyerek Minecraft oyununun performansını arttırabilir.

Minecraft Performans Arttırma

Öncelikle tek kişilik oyun modunun performansının nasıl artacağını açıklayalım. Bunlardan birisi grafik ayarlarını düşürmek. Grafik ayarlarını düşürmek FPS arttırıp işlemciyi daha az yorar. Ayrıca çözünürlük düşürme tekniği de büyük fayda sağlayabiliyor.

Bir diğer performans arttırma yöntemi olarak mod kurmayı önerebiliriz. Minecraft’ın performansını yükseltmek amacıyla çeşitli optimizasyon modları mevcut. Bu modlar arasında oldukça popüler olan OptiFine, kullanıcıların en iyi performansa sahip olmasına olanak tanıyor. Özetle oyuncular, bir veya birden fazla optimizasyon modu kurarak performansı arttırabiliyor.

Minecraft performans arttırma

Minecraft performans arttırma yolları tek kişilik modda genel olarak bu şekilde yer almakta. Çok oyunculuda da özellikle son sürümlerde ciddi sıkıntılar bulunabiliyor. Performansı arttırmanın yollarından birisi köylü yapay zekasını oyuncuların olmadığı alanlarda devre dışı bırakmak. Yapay zeka, CPU tüketimini arttırarak gecikmeye neden olurken aynı zamanda bellek tüketimini de arttırıyor. Bunun için “spigot.yml -> tick-inactive-villagers” değişkeninin bulunması ve bu değişkenin “false” olması gerekiyor.

Bir diğer yöntem oyunculara yüklenen mesafeleri kısmak. Sunucunun oyunculara en fazla ne kadar yığın yükleyeceği bu ayar ile belirtiliyor. “Server.properties -> view-distance” değişkeni düşük kaynağa sahip makineler için 4 olarak ayarlanmalı. Çok küçük olduğunda mesafe çok dar olmakta fakat sunucu sahibi, makineye göre test uygulayarak en uygun olanı seçmeli.

Aslına bakarsak Minecraft performans arttırma yolları arasında sunucu için bu iki yol oldukça etkili. Yine gecikme var ise makineden dolayı, eklenti kaynaklı veya harita kaynaklı olabiliyor. Bunun için sunucudayken “timings on” yazılmalı. Bir süre sonra sırayla “timings report”, “timings paste” ve “timings off” yazılması gerekir. Çıkan bağlantıda rapor incelenmeli ve gecikme yapan sorunlar giderilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

CS:GO Fps Gösterme – FPS Gösteri Nasıl Açılır?

Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunlarından biri olan CS:GO için bilindiği üzere anlık…