fiziksel oyun satışı

Yakın zamanda fiziksel oyun satışı sonlanıyor olacak. Alınan bu kararın çevreye olumlu etkileri olacağı tahmin ediliyor.

Fiziksel oyun satışı, 20. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıktı ve kaset, CD ve DVD gibi depolama birimleri ile yaygınlaştı. 2000’li yıllarda da sıklıkla kullanılan bu yöntem günümüze doğru etkisini azaltarak yerini dijital oyun sektörüne bıraktı. Dijital oyun servisleri arasında bulunan Steam, Epic Games ve Ubisoft Store gibi mağazalar, oyuncuların oyunu satın aldıktan sonra oyuna internet üzerinden sahip olmalarını yani oyunu internetten indirip kurmalarını sağlıyor. Oyuncular bu şekilde oyunu oynuyor. Gelecekte fiziksel oyun satışlarının tamamen bitmesi bekleniyor.

Fiziksel Oyun Satışı Son Buluyor

Fiziksel oyun koleksiyonculuğu ile uğraşan pek çok kişi bulunuyor. Oyun kutularını kitaplığa dizip seri haline getiren kullanıcılar için üzücü haber geldi. Buna göre Electronic Arts, Avrupa ülkelerinde kutulu oyun dönemini bitiriyor. Yani firma, bu ülkelerde tamamıyla dijital oyun devrimine geçmiş olacak. Fiziksel oyun satışlarının sonlandırılmasıyla birlikte gelecekte diğer ülkelerde de aynı durumun uygulanacağı ifade edilmekte. Yani şirket, kutulu oyun üretimine dünya genelinde son vermiş olacak.

fiziksel oyun satışı

Aslına bakarsak dijital oyun yayınlamanın pek çok ayrıcalığı bulunuyor. Bunlardan birisi oyun yayıncılarının maliyetinin az olması. Örneğin kutulu oyunların fiyatı plastik ve depolama maliyeti sebebiyle daha yüksek olur. Günümüz bağımsız oyuncularının çoğu kutulu oyun satmak yerine dijital oyun satarak daha uygun fiyata oyuncularla buluşuyor.

Birçok koleksiyoncu fiziksel oyun satışı destekliyor olsa da artık çağ değişiyor. Fiziksel oyun yerine dijital oyun koleksiyonları yaygınlaşıyor. Bununla birlikte fiziksel oyun satışlarının çevreye verdiği zararlar da düşünülmeli. Örneğin bazı oyuncular aldıkları kutuları çöpe atabilir. Bu da plastik atıkların artmasına neden olur. Bunun yanı sıra artan talep sebebiyle plastik üretiminde de artış yaşanıyor. Yani artan talep, arzı yükseltiyor. Özetle EA’nın almış olduğu bu karar sebebiyle çevreye olumlu bir katkı sağlanıyor olacak. Diğer oyun firmalarının da yavaş yavaş tamamen dijital oyunculuğa geçmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

Battlefield 2042 Ücretsiz Olacak

Battlefield 2042 ücretsiz oluyor. Yakın zamanda açıklanan duyuruya göre EA Games, oyunu kı…