Fare ve klavye seçimi

Fare ve klavye seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmakta. Bu içeriğimiz ile beraber sizlere bu kriterlerden bahsedelim.

Fare ve klavye, oyuncular için büyük bir nimet. Çünkü birçok PC oyuncusu oyun kolu yerine klavye ve fareden faydalanıyor. Aslına bakarsak bilgisayarları yönetirken de genellikle bu iki donanımdan faydalanılıyor. Bu başlık altında genel olarak profesyonelleşmek isteyen bir oyuncu için gerekli kriterler üzerinde duracağız.

Fare ve Klavye Seçimi Yapmak

Fare ve klavye seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ergonomik yapı. Ergonomi, bir insanın aldığı ürünü konforlu bir şekilde kullanmasını sağlamak olarak açıklanabilir. Klavye ve fare de insan konforuna uygun bir şekilde geliştirilmeli ki ergonomik yapıda yer alsın. Fare ve klavye seçimi yaparken donanımlar mümkün ise test edilmeli ve ne kadar rahat olduğu öğrenilmeli.

Fare ve klavye seçimi

Ergonomik yapının yanı sıra önemsenmesi gereken bir diğer şey klavye ve farenin özellikleri. Her klavye ve farede farklı özellikler bulunabilir. Bazı özellikler, oyuncunun işine dahi yarayabilir. Bir oyuncu, donanımlar arasından seçim yaparken tuşlara ve özelliklere de bakmalı ve kendi işine yarayanı almalı.

Fare ve klavye seçimi sırasında özellikle oyun dünyasında ve e-spor için büyük bir öneme sahip olan DPI yani fare hassasiyeti, bilinmesi gereken bir kriter. DPI yükseldikçe aygıt, daha hassas hale geleceği için fareyi hareket ederken o hissiyat rahatlıkla hissedilebilir olacak. Özetle DPI artınca fare hızlanır, düşünce fare yavaşlar. Özellikle akıcı oyunlar için DPI oldukça önemli bir şey. Çünkü daha hassas vuruşlar yapılabilir.

Klavye ve fare alırken eğer bütçe kısıtlı ise kablolu olmasını tercih ederiz. Çünkü kablosuz aygıtlar bazen takılabilir ve oyun keyfini bozabilir. Eğer bütçe yüksek ise kaliteli modeller incelenmeli ve en iyi yorumlara sahip olan bir ürün seçilmeli. Şunu belirtelim ki kablosuz ürünlerin bağlı olduğu USB aygıtının birbirlerini görmesi gerekir ki kesintisiz bir bağlantı olsun. Ayrıca ürünü aldıktan sonra test yapmak ürünün sorunsuz olup olmadığını anlamak için büyük bir avantaj sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

CS:GO Fps Gösterme – FPS Gösteri Nasıl Açılır?

Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunlarından biri olan CS:GO için bilindiği üzere anlık…