Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Gelin sizlere oyuncular için nelerin yapılması gerektiğini anlatalım.

Ekran kartı, pek çok kişi için önemli bir donanım olabilir. Özellikle profesyonel iş yapanlar ve oyuncular için ekran kartı, vazgeçilmez bir aygıt. Bu bağlamda ekran kartı, büyük bir önem taşıyor. Bu kartlardan birini tercih ederken müşterilerin dikkat etmesi gerektiği birçok kriter mevcut.

Ekran Kartı Alırken Bazı Önemli Hususlar

Ekran kartı alımında önemsenmesi gereken noktalardan birisi ekran kartının RAM miktarı olarak yer alıyor. Ekran kartında bellek kısmı VRAM olarak geçer. Yani video belleği olarak çevriliyor. Video bellek, grafiksel işlemlerde bazı bilgilerin kayıt edilmesi ve bu bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılması için gerekli. Günümüzde en düşük 4 GB ve standart olarak 8 GB VRAM seçimi yapılmalı. Şu anda 24 GB VRAM bulunan ekran kartları da piyasada yer almakta.

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında video belleğinin yanı sıra işlemci bulunuyor. Ekran kartı işlemcisi yani GPU, video belleğinden bile daha önemli bir kısım. Bir ekran kartının ne kadar güçlü olduğunu bu kısım gösteriyor. Çünkü örneğin oyun oynarken bazı veriler işlemciden geçiyor. İşlemci hızı ve çekirdek sayısı ne kadar yüksek ise bu donanım o kadar önemli bir avantaj sunar. Şunu ifade edelim ki GPU, CPU’lara göre yapısı gereği kat kat daha çok çekirdek içerir.

Ekran kartı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ekran çözünürlüğü olmakta. Ekran kartının desteklediği çözünürlük ile beraber eğer birden fazla monitör kullanılacaksa çoklu monitör desteğine de bakılmalı. Ek olarak monitör ile ekran kartı portlarının uyumlu olup olmadığı tespit edilmeli.

Son olarak ekran kartı alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili güçten söz edelim. Teknolojilerin de önemsenmesi gerektiği ekran kartlarında bir modelin ne kadar güç tüketimi yaptığı ve güç kaynağı için ne kadar yeterli olduğu bilinmeli. Bir ekran kartı seçerken güç tüketimine dikkat edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

CS:GO Fps Gösterme – FPS Gösteri Nasıl Açılır?

Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunlarından biri olan CS:GO için bilindiği üzere anlık…