Driver 3 oyunu

Driver 3 oyunu ve bu oyunun GTA’ya yenik düşmesi ile ilgili hikayemize hoş geldiniz. Lafı uzatmadan hemen olayı anlatalım.

Driver 3, GTA serisine benzer yapıda bir açık dünya oyunu. Driver serisinin ilk oyunu 1998 yılında üç boyutlu bir şekilde yayınlandı. O dönemde Rockstar Games, GTA serisini iki boyutlu geliştirirken bu firmanın üç boyutlu oyun piyasaya sürmesi öne çıkan bir detay idi. Driver oyunundan sonra çıkan Driver 2 oyunu da 2000 yılında başarılı bir performans sergiledi. Driv3r veya Driver 3 oyunu ise GTA San Andreas ile aynı dönemde çıkarak büyük bir rekabetin altında kaldı. Driver serisi, son olarak 2014 yılında Driver: Speedboat Paradise adlı oyun geliştirerek bizlerin karşısına çıktı.

Driver 3 Oyunu Hakkında

Driver 3, Ubisoft Reflections tarafından geliştirilen bir açık dünya oyunu. Aksiyon tarzı temasıyla kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışan bu oyun, 5 Nisan 2004 tarihinde yayınlandı. Oyunun desteklenmiş olduğu platformlar PlayStation 2, Xbox, Microsoft Windows, Game Boy Advance ve cep telefonu olarak yer almakta. O dönemde cep telefonları genellikle JAVA kodlarıyla yazılan oyunlara yer veriyordu.

Driver 3 oyunu

Oyunda üç farklı şehir bulunuyor. Bu şehirlerden birisi İstanbul olurken diğer şehirler arasında Fransa’nın Nice şehri ve Florida’nın Miami şehri bulunuyor. Oyun, özellikle güçlü rakip olan Rockstar Games’in GTA San Andreas’ı geliştirdiği döneme denk gelmesiyle ve bazı sebeplerle başarılı olmadı.

Driver 3 Oyunu Neden Başarılı Olmadı?

Driver 3, 2001 yılında geliştirilmeye başlandı. 25 kişilik bir ekip, 90.000’in üzerinde fotoğraf ile üç şehir için büyük bir çaba gösterdi. 3.000’in üzerinde insan fotoğrafı incelenerek geliştirilen karakterler ile birlikte oyun, 2004 yılına kadar hızlı bir şekilde kodlanmaya devam etti.

Firma, GTA San Andreas’ın çıkacağı haberini duyunca oyunun çıkış tarihini daha erken bir tarihe alma kararı aldı. Bu durum, geliştiricileri zora sokmuştu. Öyle ki firma, oyunun buglarla dolu olduğunu bilmesine rağmen oyunu bu şekilde yayınlama kararı aldı. Driver 3 oyunu, piyasaya sürüldükten sonra ise büyük eleştiriler aldı. Ortaya çıkan bir diğer skandal ise şirketin oyuna yüksek puanlar vermesi için bazı dergilerle anlaşma yapmasıydı. Bu durum da tepkileri daha da büyüten bir olay haline dönüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

En Çok Satan Oyunlar (Steam)

Steam, günümüzün en büyük oyun satış platformu. Bu doğrultuda sizlere en çok satan oyunlar…