Aktif oyun oynayan ya da Youtube gibi dijital içeriklerde oyun videoları çeken aktif oyunculardan birisiyseniz bilgisayarınızın ve donanımının kalitesi olması gerekmektedir. Bunun için sizlere en önemli donanımın başı olan RAM konusunu ele alarak başlayabiliriz. Peki, Bir Oyun Bilgisayarı için Kaç GB Ram Gereklidir sorunu daha önce hiç düşündünüz mü? RAM, oyun sistemi tarafından veri tutmak için kullanılan kısa süreli bir depolama ortamıdır. Depolama sürücüsünden çok daha hızlıdır. Karmaşık, gerçekçi oyunlar için maksimum belleğe ihtiyacınız var. İdeal olarak, en az 16 GB RAM’iniz olmalıdır. Ancak bütçeniz kısıtlıysa 4 ila 6 GB ile idare edebilirsiniz.

16 GB RAM

Normal bir oyuncuysanız ve yakın zamanda yükseltmek istemiyorsanız, 16 GB RAM yeterlidir. Ancak aktif bir oyuncu iseniz, 32 GB veya 64 GB RAM’e ihtiyacınız olacaktır. Her iki durumda da, yüksek saat hızı ve düşük CAS gecikmesini hedefleyin. Ve satın aldığınız bellek çubuğunun anakartınızla uyumlu olduğundan emin olun.

8 GB RAM birkaç yıl için yeterli olsa da, modern AAA sınıf PC oyunlarının optimum ayarlarda oynaması için en az 16 GB gerekir. 16 GB RAM‘den daha az oyun yararlanabilse de, bu kadar çok RAM’e sahip olmanın size çoklu görev yapma ve oyun deneyiminin keyfini çıkarma yeteneği verdiğini göreceksiniz.

Grafiklere ek olarak, RAM bir oyun bilgisayarının bir diğer önemli bileşenidir. RAM ne kadar yüksek olursa, oyunlar o kadar akıcı ve hızlı çalışır. Ayrıca kare hızlarına da yardımcı olur. Büyük miktarda grafik içeren oyunlar, büyük miktarda RAM gerektirir. Bununla birlikte, ne kadar fazla belleğe sahipseniz o kadar iyi olduğunu unutmamak önemlidir.

RAM seçimi yaparken yoğun bir şekilde oyun bilgisayarı kullanılacağını unutmamalısınız. RAM miktarı kullanımınıza bağlı olacaktır, ancak genellikle en az 16 GB RAM’e sahip olmanız önerilir. Ancak, yaratıcı bir profesyonelseniz 16 GB’tan fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Minimum Gereksinimler

Bir oyun bilgisayarı arıyorsanız, gereken minimum GB RAM‘in farkında olmak isteyeceksiniz. Bu çok önemli bir faktördür çünkü çok az RAM performansı engelleyecek ve grafik ayarlarını düşürecektir. Oyun oynamak için gereken minimum RAM miktarı genellikle 8 GB’dir. Ancak oyun akışı yapmak veya gelecekteki oyunlara hazırlanmak istiyorsanız en az 16 GB’a ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, bilgisayarınızı video düzenleme veya ses düzenleme gibi yaratıcı amaçlarla kullanmayı planlıyorsanız, en az 32 GB RAM’e ihtiyacınız olacaktır. Aslında, bazı profesyoneller 64 GB’a kadar daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Başka amaçlar için bir oyun bilgisayarı oluşturuyorsanız, daha az miktarda RAM alıp daha sonra yükseltmeniz önerilir.

Ayrıca, fiyatını düşük tutmak istiyorsanız daha az RAM’li bir oyun bilgisayarı satın alabilirsiniz. Ancak, Chrome OS kullanmıyorsanız ve sorunsuz performansın keyfini çıkarmak istemiyorsanız, daha az RAM’e sahip bir PC’ye gitmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

RAM söz konusu olduğunda, çoğu oyuncu en az 8 GB RAM önerir. Bu mutlak minimum olmasa da, bir oyun bilgisayarı için hala iyi bir bellek miktarıdır. 4 GB’lık bir makine, sıradan oyunlar oynamak için yeterince iyi olacaktır, ancak muhtemelen 2020 ve üzeri geliştirilen oyunlar için yeterli değildir.

GDDR6

Bir oyun bilgisayarı kurarken kendinize sormanız gereken ilk soru şudur: “Kaç GB GDDR6 RAM’e ihtiyacım var?” Cevap, oynadığınız oyunların türüne bağlıdır, ancak birçok oyun, varsayılan 16 GB’den daha yüksek miktarda bellek gerektirir. Örneğin, 4K çözünürlük gerektiren bir oyun, 1080p oyundan daha fazla VRAM gerektirecektir.

Daha fazla RAM’e sahip bir grafik kartı seçmek, mevcut ihtiyaçlarını karşılamak ve oyun bilgisayarlarını geleceğe hazırlamak isteyen oyuncular için iyi bir fikirdir. Çoğu oyun ve grafik tabanlı görev için altı ila sekiz gigabayt GDDR6 RAM‘e sahip bir grafik kartı yeterli olmalıdır.

RAM, bir oyun bilgisayarının önemli bir bileşenidir. RAM, bilgisayarınızın performansını artırabilir veya bozabilir. Modern AAA oyunları genellikle çalıştırmak için en az 8 GB bellek gerektirir. Ancak, oyun PC’niz için 16 GB’a kadar RAM’e sahip olmak iyi bir fikirdir. Sadece bir kaç oyun bu kadar RAM kullanacak olsa da, ekstra RAM diğer programları ve multimedyayı çalıştırmak için harikadır.

GDDR6 RAM, oyun oynamak için en yaygın kullanılan RAM türüdür. Genellikle ileri teknoloji bilgisayarlar tarafından kullanılır, ancak dört veya sekiz gigabayt RAM’e sahip bütçe kartları bile bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşine yarayabilir

CS:GO Fps Gösterme – FPS Gösteri Nasıl Açılır?

Dünya’nın en çok oynanan FPS oyunlarından biri olan CS:GO için bilindiği üzere anlık…